"Meridian Czernowitz"-2012. Персональна "чернівецька" фотовиставка Броніслава Тутельмана

Міф про Чернівці та власне чернівецький дух, на думку багатьох, у повній мірі розкрилися саме на ІІІ міжнародному поетичному фестивалі «Meridian Czernowitz». І надзвичайно важливу роль у цьому відіграв особливий фотовернісаж навколо основних подій, більшість із яких пройшла у приміщенні Чернівецького художнього музею, колишній Дирекції ощадних кас, справжній перлині європейської архітектурі початку ХХ століття. 

Автором однієї з виставок фотовернісажу став відомий чернівецький митець, який працює в багатьох видах і жанрах мистецтва, один із найдосвідченіших фотохудожників міста, справжній чернівчанин «до мозоку кісток» Броніслав Тутельман.

Народився митець у 1950 році в Чернівцях, у 1965 році поступив до Одеського державного художнього училища ім. М. Грекова на факультет живопису. По закінченню навчального закладу пан Броніслав розпочинає активне творче життя і стає учасником численних обласних, всесоюзних та міжнародних виставок. І сьогодні автор виставки активно займається живописом, інсталяцією, та найбільшу відомість та популярність йому принесло фотомистецтво, і власне, його фотовиставка стала важливою частиною цьогорічного фестивалю «Meridian Czernowitz». 

Броніслава Тутельмана пов'язують із фестивалем дружні стосунки з багатьма його постійними учасниками та оргкомітетом — із Святославом Померанцевим, Марком Белорусцем, Юрієм Андруховичем та іншими. Окрім цього, як зазначив митець, зв'язуючою ланкою в першу чергу є «дух Чернівців», оскільки він живе у Чернівцях і є чернівецьким художником. 

У автора є дуже багато специфічного «чернівецького» матеріалу в творчому доробку, і тому на виставці — тільки ті фотографії, які були зроблені в Чернівцях. Найскладнішим для нього було відібрати роботи для експозиції, митець багато думав та аналізував, як вони будуть між собою поєднані в цій експозиції, щоби стилістично доповнювати одна одну. 

«Розумієте, сукупність віршів чи оповідань, що зібрані під однією обкладинкою, ще не є книжкою. Книжка має народитися від їх поєднання. Так само й виставка: це — самостійний проект і має бути цільною як у, скажімо, пластичності, так і в кольорі, тематиці», — каже пан Броніслав. 

Незвичною, новітньою як для фотовиставки, стала форма експонованих робіт. Фотографії було роздруковано на спеціальних металічних конструкціях, і ця новітність, сучасність підходу митця до поняття форми стала дуже близькою концепції самого фестивалю. Це була ідея самого автора, хоча Броніслав Тутельман пояснив, що, зазвичай, організацією й побудовою концепції та експозиції виставки художники не займаються. 

Є професія, яка в сучасній Україні тільки народжується — куратор. Він і відповідає за виставку, вирішує, з чого вона буде складатися і як буде побудована експозиція. Нажаль, невеликі й провінційні Чернівці змушують бути одночасно й митцем, і куратором, хоча сам митець не завжди є об'єктивним. 

«А взагалі, поезія та мистецтво для мене мають дуже багато спільного. Звичайно, це метафора, образ, лаконічність. Знаєте, як кажуть: «Мистецтво має зачіпляти». Тобто об'єкт має чимось зацікавити, чим — важко пояснити. Це відбувається на підсвідомому рівні: увагу може привернути колір, тінь, світло, будь що. Ті ж самі особливості і в поезії», — зізнався митець. 

Сьогодні твори Броніслава Тутельмана зберігаються в численних приватних колекціях України, Росії, Австрії, Німеччини, Польщі, Італії, Голандії, Франції, Ізраїлю та США.   
  

0 коментарів

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте