В художньому музеї Чернівців експонуються "пейзажі настрою"

Цієї осені шанувальники мистецтва на Буковині мають можливість відкрити для себе цікавого і самобутнього художника Руслана Боднарашека (Фраймана), перша чернівецька персональна виставка якого днями була презентована в Чернівецькому художньому музеї. Її назва, як, власне, і творчість автора, не є претенціозними — просто «Живопис», хоча подібна тенденція у назвах музейних виставок живопису спостерігається протягом останнього часу.   

Автор виставки за фахом — різчик по дереву. Професія, яку він здобув у Вижницькому коледжі прикладного мистецтва, творча, та й втілення і фахових здібностей, і покликів душі в нього пов'язані з творчістю. Різьба по дереву — робота, живопис — засіб висловлення думок і почуттів, проте, як висловилася під час відкриття виставки директор художнього музею пані Інна Кіцул, «якщо щось із душі проситься, то автор це висловлює за допомогою матеріалу, і незалежно, від якого саме матеріалу — дерева, чи полотна, на якому зображено те, що хвилює самого автора». «У роботах різьблення по дереву ми безперечно бачимо професійність, інтер'єрність, замовність, світськість, сучасність, навіть розкіш, а в живописі Руслана відображена душевність», — поділилися враженнями колеги автора виставки. 

Як ми вже зазначили, це — перша персональна виставка Руслана в Чернівцях, хоча до цього він неодноразово приймав участь у республіканських виставках, робив експозиції власних робіт в інших містах і навіть країнах. Роботи, представлені на виставці, є різними за тематикою та часом написання. тобто глядачеві пропонується майже все, що протягом певного часу характеризувало творчість автора, а живописом Руслан Боднарашек (Фрайман) займається останні 7 років. Ну й оскільки картини датуються різним часом, то відвідувачі музею побачать те, як автор зростав у якості художника і як набувався досвіду, як змінювався рівень виконаних ним робіт. 

«Живопис» Руслана Боднарашека — це невеличка камерна виставка. З першого погляду впадає в очі те, що в представлених творах панує теплий настрій. Його пейзажі — натурні, і більшість із них — етюдного плану. Керуючись мистецькою термінологією, це так звані «пейзажі настрою», а такий напрямок у пейзажному живописі існував у середині ХХ століття. 

Роботи автора імпресіоністичні, доволі цікаві за кольором і це пов'язано із тим, що в Руслана є природне відчуття кольору, а ця особливість притаманна далеко не  кожному митцеві. Руслан активно використовує напівтони, його цікавить передача атмосфери, стану природи у різні часи дня і, за свідченням відвідувачів виставки, в його роботах є відчутними навіть небо, море чи навіть вологе повітря! «Безперечно, Руслан — буковинець в душі, серці, за позовом. Відчувається, що він живе на Буковині й просто не може пройти повз фантастичну буковинську природу, яка підкорює кожного художника. Особливістю ж його пейзажів є стафажні фігури невеличкого плану, які доповнюють ці пейзажі», — каже завідувач відділом образотворчого мистецтва художнього музею пані Олена Гужва. 

Напевно, найцікавіше у творчості Боднарашека-Фраймана — це його захоплення тематичним живописом. Сьогодні взагалі за тематичний живопис із митців мало хто береться, а він зачіпає доволі цікаві теми, зокрема привертають увагу його твори з історії єврейства на Буковині. Це відмітила й пані Наталія Шевченко, завідуюча фондами Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини: «В буковинському живописі є «застиглий» стандарт, фактично немає жанрового живопису. Тематика творів митців краю є доволі монотонною та одноманітною, а самі художники не виходять за межі пейзажно-натюрмортної, квіткової та релігіозної тематики. Роботи ж, презентовані на цій виставці — сокровенні, глибинні, зі своїми уявленнями про судьбу буковинских євреїв». 

Роботи Руслана Боднарашека-Фраймана зберігаються в багатьох приватних колекціях  не тільки на Україні, а й за кордоном.    

0 коментарів

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте